Summer Solstice Race Results 2015 June 22 2015

Long Course

Placing

Name

Boat

Time

1

Ian & Alan Tordoff

K2

1:18:33

2

Kenny Fraser & Gilbert Speirs

K2

1:20:25

3

Duddon Canoe Club

K4

1:22:50

4

Patrick Winterton

K1

1:24:18

5

Tom Dawson

K1

1:26:04

6

Micky McDonald

K1

1:34:04

7

Andrew Morton

K1

1:34:08

8

Paul Hill

K1

1:37:53

9

Doug Hardie & Ben Heslop

Tandem Canoe

1:38:52

10

Stuart Jolly

K1

1:38:54

11

Kate Duffus

K1

1:42:54

12

Steve Whipp

K1

1:43:24

13

Martin Tonge

K1

1:44:24

14

Lizelle Kemp

K1

1:45:28

15

Alan Paterson

K1

1:45:50

16

Malcolm Stubbs

K1

1:47:31

17

Andy Rowley

K1

1:47:31

18

Pete Astles

K1

1:49:00

19

Paul Vousden

K1

1:50:36

20

Emma Dunlop & Ione Russell

K2

1:50:38

21

Mike Dagley

K1

1:58:39

22

Cat Sutherland

K1

1:59:48

23

Graham Eccles

K1

2:01:32

24

Brian Hull

K1

2:01:50

25

Simon Dunton

SUP

2:02:45

26

Alan Taylor

SUP

2:05:35

27

Amanda Spavin

K1

2:09:31

28

Paddlers for Life - Lucy

Dragon Boat

2:10:10

29

Paddlers for Life - Phyllis

Dragon Boat

2:15:20

30

Julian & Claire Maclaine

Tandem Canoe

2:20:01

31

Dave Cardwell & Paul Binks

Tandem Canoe

2:23:53

32

Lucy Pearce

SUP

2:27:32

33

Alistair Swinsco

SUP

2:30:10

34

Ian Cormack

SUP

2:32:33

35

Jamie Harman

SUP

2:34:32

36

Dean Dunbar

SUP

2:34:32

37

Clive Purchase

K1

2:46:57

38

Kenneth Hartley

K1

3:07:26

39

Michael Duncan

K1

3:07:26

40

Cathy Winterton

SUP

3:10:29

41

Belinda Randall

SUP

3:24:36

42

Senga Blackmore

SUP

3:29:55

43

Alison Rennie

SUP

3:29:56

 

Short Course

Placing

Name

Boat

Time

1

Gilbert Speirs

K1

35:49

2

Duddon Canoe Club Senior

K4

35:52

3

Kenny Fraser

K1

38:29

4

Micky McDonald

K1

39:43

5

Duddon Canoe Club Junior

K4

42:23

6

Paul Hill

K1

43:47

7

Alan Paterson

K1

46:19

8

Malcolm Stubbs

K1

47:38

9

Peter Roscoe

K1

51:55

10

Amanda Spavin

K1

55:59

11

Sara Whelan

K1

56:39

12

Alistair Shawcross

K1

58:01

13

Norman Coburn

SUP

59:47

14

Allistair Swinsco

SUP

1:01:29

15

Tim Donovan

K1

1:02:20

16

Stef Kerek

SUP

1:06:24

17

Andy Rowley & Angela Martin

Tandem Canoe

1:07:08

18

Mick Pratt

K1

1:10:48

19

Albert & Kathy Risely

Tandem Canoe

1:12:30

20

Ian Mcloud

K1

1:17:14

21

Kain Mcloud

K1

1:17:21

22

Richard Grave

SUP

1:20:34

23

Simon Gunton

SUP

1:22:55